31 Temmuz 2010 Cumartesi

ART NOUVEAUSüslemeler... Zarif dekoratif süslemelerin ön plana çıktığı, kıvrımların ve bitkisel desenlerin sıklıkla kullanıldığı ART NOUVEAU stilini evinize uygulamak için...


. Duvarlarınızda beyaz tonlarını fon olarak kullanırken, özellikle popüler olan lila ile birlikte somon ve uçuk yeşil tonlarından faydalanabilirsiniz.

.Geometrik ve botanik temalı vitray camları bu stilin önemli parçaları. Pencerelerinizi dönemin tarzına göre boyatabilirsiniz.

.Bu dönemde eski görünümlü oryantal halılar tercih edilmiştir, siz de eski halılarınızı değerlendirebilirsiniz.

.Amerikalı L.C Tiffany tarafından geliştirilmiş ''Tiffany lambaları'' ( vitraylı lambalar) aydınlatmada döneme imza atmıştır. Tiffany lambalarını her yer de bulabilirsiniz. Ayrıca mevcut abajurlarınızın üstüne ART NOUVEAU motfilerini çizebilir ya da boyayabilirsiniz.

ART DECO STİLİ


ART DECO

Temel ilkesi sadelik ve fonksiyonellik...
Art Deco, cam eşyalarda düz çizgiler ve geometri, seramik sanatında az detaylar, biblolarda ayrıntıdan kaçınmak biçiminde gözlemlenir.

Mobilyada kübizm ve geometrik biçimler egemen olmuştur.


Art Deco stili yaratmak için:

.Üzerinde panter, kuş ( özellikle flemingo), palmiye ağaçları ve zambak motifi olan baskı ve dekoratif eşyaları kullanabilirsiniz. Ayrıca büyük bir saksıda iç mekan palmiyesini sakın unutmayın!

.Ayna kullanırken daire şeklinde ve çerçevesiz olmalarına dikkat edin.

.Tipik özelliklerinden biri yelpaze ya da kase şeklinin içinden geçen duvar ışığıydı. Abajur kullanıldığında ise şapkalarının kenarlarında püskül kullanılırdı ve altlıklarında çoğu zaman heykelcikler bulunurdu.

.Portakal, asit sarısı, mor, yeşil ve eflatun kullanılırken metalik dokunuşlar ve yansıyan yüzeyler bu renkleri belirginleştirmiştir. Siyah ise daha çok resim çerçevelerinde, ince duvar bordürlerinde ya da abajurların kenarlarında, vurgu amaçlı kullanılmıştır.

EKOLOJİK BİR EV YARATMAK İÇİN


Ekolojik ev yaratmak için...

.Mutfak tezgahlarında doğal masif ahşap malzemelerini tercih edin.

.Ekolojik bir mutfata çöp öğütücüler önemlidir.

.Yemeklerinizi ısıya dayanıklı topraktan yapılmış çömlek vb.'lerde pişirin.

.
Mutfak araçlarında her zaman geri dönüşümlü malzemelerden faydalanın.

.Yatak şiltelerinde sentetik elyaf gibi doğal malzemeler tercih edin.

.Yatak örtülerinde keten, pamuk gibi doğal malzemeler kullanın.

.Doğayı evinize getirmek için saksıda çiçekler yetiştirin.

EKOLOJİK EVLERGeri dönüşümün önemi;

Ekolojik evi oluşturan temel unsur doğal, dönüşebilen, atık üretmeyen, sürdürülebilir, yenilenebilen ve ulaşımı için enerji kaybettirmeyen malzemelerin kullanılmasıdır.

Günümüzde binaların çatıları ve cepheleri bitkilerle, çiçeklerle ve ağaçlarla kaplanıyor. Yakın geçmişe bakıldığında kuzeyde, İskandinav ülkelerinde, birçok evde çim çatılar sayesinde sert iklime karşı ucuz ve efektif bir yalıtım sağlanmıştı.

Ekolojik binalar birçok çevresel ve ekonomik avantaj sağlamaktalar.
Isıtma ve soğutma sistemlerinin maliyetlerinde ve karbondioksit salınımında önemli azalma sağlanabilmekte.

Bugün kullandığımız enerjinin pek çoğu fosil yakıtlardan sağlanmakta.
Bu denli enerjiye bağımlı olarak yaşadığımız dünyada güneş, rüzgar ve jeotermal enerji gibi çevreye daha az zarar veren, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı için yeni teknikler geliştirilmeye çalışılıyor.

MODERN DEKORASYON


Modern tarzın çıkış noktası Bauhaus'dur. Süssüz, sade ve işlevsel bir stildir.

Modern dekorasyon
tarzının uygulandığı mekanlarda düz çizgiler ve dik açılar öne çıkar. Bu mekanlar çağdaş yaşamın bir yansımasıdır. Sadelik ve yalınlık hakimdir.

Gri, siyah, ekru tonlarının yanı sıra kırmızı tonları ile sürprizler yaratılır.
Modern mekanlarda kullanılan mobilyaların gösterişten uzak, ergonomik, rahatlığı ön plana çıkaran, fonksiyonel mobilyalarla yaratılan dağınıklıklardan uzak durulur.

Bu sadelik ve dinginliğin mekanları tek düzeliğie sürüklememesi için aksesuarlar en büyük yardımcınız olacaktır. Formları ve malzemeleri ile öne çıkan yenilikçi malzemelerden tasarımlar tercih edilir.

Geçmişin çizgilerinden yararlanın. Modern stil, geçmişin mobilyalarıyla kolaylıkla adapte olabilir. Minimalist çizgiler geçmişi mutlaka bir yerden yakalayacaktır. Örneğin mutfağınızda dikkat etmeniz gereken, bütün rafların kapaklı ya da bütün rafların açık olmamasıdır. Eğer üst taraftaki rafları kapaklı yaptıysanız, alt tarafa da açık raflar yapın. Böylece mutfağınızı çok dağınık ya da çok bunaltıcı olmaktan kurtarırsınız.

Modern tarzda her şeyin birbirleriyle bağlantılı olması gerekir. Evinizdeki hiçbir eşyanın '' bu da nerden çıktı şimdi'' hissi vermemesi gerekir. Salonunuzdan mutfağınıza aynı tarzı koruyun. Salonunuzu modern, mutfağınızı da bir kır evi tarzında döşerseniz; siz ve evinize gelen misafirler odadan odaya geçerken yabancılık çekeceklerdir.

KLASİK MOBİLYA


DEMODE OLMAYAN CAZİBE

Bir başka çok beğenilen dekorasyon tarzı da cazibeli bir stil olan, klasik.
Bu dekorasyon, konforu ve yalınlığı bir araya getiriyor; modayı takip eden fakat demode olmayan bir özelliğiye sahip.

Klasik stilin takipçileri, hiçbir modayı izlemediklerini savunurlar. Klasik stil, ona bahşedilmiş malzemeler sayesinde sonsuzluk hissi sunar.


Natüral malzemeler yalın ve aydınlık bir ambiyans oluşturur. Kullanılan mobilyalar işlevli, hatta rüstiktir; sıcak aksesuarlarla ve kumaşlarla kişileştirilirler. Bu zarif ve feminen iç mekanlar, kısa zaman önce tekrar sahne önüne geldiler. Klasik stilde detaylar en ön plandadır. Bir kır evinde olduğu kadar apartman dairesinde de çok keyiflidir.


DAMASK ve KADİFE

Klasik stile sahip mekanlara şönil, kadife ya da damask gibi kumaşları perdelerde ya da diğer tekstil ürünlerinde kullanabilirsiniz...

VINTAGE


Eklektik Konfor:

Vintage;
konforlu, eklektik, karekterli, açık görünüşlü bir tutum sergiler. Çok geniş bir zaman aralığından gelen, çeşitli yerlerden sağlanabilen mobilyaların farklılıklarına rağmen Vintage stil, seçmeyi, bir araya getirmeyi ve iç mekanlarda uyumlu bir birlik oluşturmayı bilir.

Parolası: Arıyoruz; alıyoruz ve yine başlıyoruz. İkinci el objeler almak, uygun fiyatlara mükemmel bir dekorasyon yaratılmasını sağlar.

Bitpazarlarında, satış depolarında ikinci el eşyalar bularak ya da internette araştırmalar yaparak güzel eşyaların üzerine konabilirsiniz!

Vintage girişiminin amacı, şaşırtmak: etraftan raf bile toplayabilirsiniz. Bu rafları tekrar canlandırdıktan sonra örneğin çalışma odanızda değerlendirebilirsiniz. Eğer hiç denemediyseniz, başlayın!
Belki yeni bir tutku keşfedeceksiniz!

MİNİMALİZM


ARITILMIŞ STİL

Minimalizm akımı, 1920-1939 yılları arasında LOIS XIV stilinin şatafatlı tarzına karşıt, endüstriyel tekniklerden esinlenerek kullanışlılığı ön plana çıkartır. Sadeliği, geometrik şekilleri ve asil malzemeleriyle kübizmden etkilenmiştir. Minimalist bir iç mekanı, yalın ve doğrusal çizgiler kullanılmış bir tarz olarak düşünebilirsiniz.

RENKLER

Renkleri yalnızca abartmamaya dikkat edin. Birkaç metrekarelik bir duvar alanında kullanılacak, iyi sçeilmiş ve çok canlı bir tek renk, kötü yerleştirilmiş birçok renk karışımına göre mekanınıza daha fazla karakter katacaktır. Bazı durumlarda, renkli mobilyalar sizin için bir takıntı olabilir. Onları çok seviyor fakat göze batmamaları için nasıl kullanmanız gerektiğini bilmiyor musunuz? Nötr renklerin arasındaki küçük renkli parçalar hem gözü yormayacak, hem de stilinizi tamamlayacaktır.

ETNİK STİLİN YANSIMALARI

Evinizi etnik tarzda döşemek istiyorsanız, dekorasyonda genellikle sarı, yeşil, kırmızı ile kahverengi gibi koyu toprak renkleri kullanmalısınız. Döşemelik ve perdelik kumaşlarda ya da duvar kağıtlarında kullanılan desenlerin esin kaynakları ve kökenleri çeşitli kültürlere ve zamanlara inebiliyor. Ortaçağ mozaiklerinden Art deco formlara, Hint ipeklerinden geleneksel Afrika çizgilerine pek çok kaynak bu stile katkıda bulunuyor.

STİL SEÇMEK


Yaşam mekanlarınız için beğendiğiniz tüm mobilyaları bir araya getirdiğinizde sonuçtan memnun kalmayabilirsiniz. En iyi çözüm duygularınıza yenik düşmek; her alışverişi düşünerek, her ''eklemeyi'', elinizde olanları göz önünde bulundururak yapın.İLHAM ALMAK


İki farklı öneri;

Birincisi: dekore edeceğiniz alanın kendisinden ilham alın. Eğer yaşam alanınızın mimarisinin zaten bir karekteri varsa, bu karekteri mobilyalarınızla tamamlayabilirsiniz. Daha önceden içinde yaşamayı seçtiğiniz bu stille, yapınızın formlarıyla daha derinlemesine ilgilenebilirsiniz.

İkinci olarak: seçimlerinizin genelinin karekterinizle uyum halinde olmasına dikkat edebilirsiniz. Kendinizi bir reklamda değil evinizde hissetmelisiniz!
Genelde bu çözümler biribirlerini desteklerler, nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız bu size iyi bir başlangıç noktası olabilir.

Minimalist, klasik ya da vintage... stiller birbirleriyle karışabilir. Farklı stillerdeki mobilyalar, kendi aralarında ve mekanın diğer kısmıyla uyum halinde olurlarsa bir bütünlük oluştururlar.

30 Temmuz 2010 Cuma

YASTIKLAR

YASTIKLAR;

Farklı büyüklükte ve farklı kumaşlardan yastıklar evinizin pek çok mekanı için şık bir aksesuar alternatifidir. Yastıklarda kullanılan kumaşın rengini ve büyüklüğünü kullandıkları alandaki genel dekorasyon eğilimi belirleyecektir.

Z
aman zaman kullanacağınız kılıflar sayesinde sürekli aynı yastıkları kullanıyormuş hissine de kapılmazsınız. İsterseniz yastıkların uçlarını püskül ya da renkli taşlardan oluşan süslemelerle zenginleştirebilirsiniz.

MİS GİBİ MUMLAR;

Büyüklükleri ve renkleri değişen mumlarla, isterseniz oldukları gibi ya da cam fanusların içnide mekanları süsleyebilirsiniz. Kokulu mumlar bulundukları mekana yaydıkları hoş koku ile de caziptir.

KİŞİSEL HATIRALAR;

Kimisini özlemle kimisini neşeyle anımsadığınız hatıralarınızı saklayan fotoğraf çerçeveleri bazen bir dresuarın üzerinde, bazen duvardaki nişlerin içinde şık bir aksesuar görevi üstlenir. Çıktığınız seyahatlerinizden topladığınız hatıra eşyalar da yine sergilenmeye değer eşyalardır ve kutuların içinde hapsolmalarındansa aksesuar olarak değerlendirilmeleri daha doğrudur.


METAL AKSESUARLAR


METAL AKSESUARLAR;

Metal kullanımı son zamanlarda çok yaygınlaşan bir malzemedir. Özellikle mat, paslanmaz çelik veya alüminyum aksesuarlar çok farklı bir ambiyans yaratır. Sade ve etkileyicidir.

Yerleştirirken, aydınlatırken;

Aksesuarları evin her köşesinde kullanmanız mümkün. İstersenin banyoda; isterseniz oturma odasında...

Kişisel beğenileri bazen de yaşanmış anıları yansıtan aksesuarları yerleştirirken özen göstermelisiniz. Birbirleriyle ilişkili olanları bir arada tutmaya çalışın. Bir aksesuara dikkat çekmek için onu cam ya da pleksi bir rafın üzerine yerleştirebilirsiniz.

Raf alttan aydınlatıldığında gösterilmek istenen objeye dikkat çekmek de kolaylaşacaktır.
Eğer mekandaki aksesuarlar alçak bir sehpa üzerinde duruyorlarsa, bu sefer aydınlatmayı aksesuarın yanına yerleştirdiğiniz bir aydınlatma armatürü ile yukarıdan yapmak doğru olacaktır.
Bu şekilde basit görünen bir obje bile daha dekoratif bir görünüm kazanabilir.

AKSESUAR:HASIR ÖRMELER


HASIR;

Hasırların kullanımı daha sınırlıdır. Sandalyelerde, raydayör örtülerinin kapaklarında, abajurlarda, kutularda ve özellikle yazlık bahçe mobilyalarında kullanılırlar.

Aksesuar
olarak kullanıldığında daha çok country etkileri yaratırlar.

PLASTİK ÖRTÜLER;

Rengarenk plastik aksesuarlar, mekanlarda çok hareketli ve neşeli bir etki yaratır. Çağdaş bir malzeme olan plastik, aksesuarlarda paslanmaz çelik ve alüminyum ile çok iyi uyum sağlar.

AHŞAPLAR;

Ahşap aksesuarlar mekanlara doğallığı ve sıcaklığı taşır. Çok farklı renk tonlarına sahip olması, küçük ayrıntıları bile barındırabilmesi ve farklı aksesuarlarda kullanılabilmesi ahşabı, hem çağdaş ve hem klasik stillerin vazgeçilmez unsurlarından biri haline getirmektedir.


ŞIK VAZOLAR;

Formlarına ve büyüklüklerine karar vermekte zorlanabilirsiniz; ama birinin size uygun olduğu kesin. Vazgeçilmez aksesurlardan olan vazolar, günümüzde modern tasarımları ve farklı malzemeleriyle sizi şaşırtmaya hazır...

AKSESUAR:TAMAMLAYICI ÖĞELER


Rustik, klasik ya da modern...

Evinizi hangi stilde döşerseniz döşeyin, aksesuarlar her mekanda ve stilde kendilerine uygun bir yer bulurlar. Kimi zaman mekana renkleriyle neşe katarken, kimi zaman da ağırbaşlı örnekleriyle soylu mekanlar yaratmaya yardımcı olur. Farklı malzemeler, farklı görsel efektler sunar...

CAM

Cam ışıltılı ve çekicidir. Mekanlara hassaslık, şeffaflık ve asalet getirir. Işıkta var olan bir malzemedir. Cam aksesuarlar evin çeşitli yerlerinde ışığı yansıtarak, ışık oyunları yaratırlar. Çağdaş bir malzeme olan cam, renkli ya da doğal haliyle kullanıldığında pırıltısıyla mekanlara serinliği getirir.SERAMİK ve PORSELENLER

Uzun bir geçmişi olan bu malzeme, asaletin ve gelenklerin bir simgesi olduğu gibi, çağdaş tasarımcıların da gözdesi. Bu aksesuarlar, toprağın sıcaklığını taşır ve bunu mekanlara yansıtırlar. Kullandıkları renklere ve motiflere göre farklı atmosfer yaratırlar. Net ve hijyenik bir görüntüleri vardır.

28 Temmuz 2010 Çarşamba

ALARM SİSTEMİ


Alarm sisteminde bulunması gereken özellikler:

.Sistemi çalıştırmak komplike değil kolay olmalıdır.

.Yanlış alarma neden olmamak için sistemi devre dışı bırakıp kapatmak da kolay olmalıdır.

.Sistemin çalışır durumda olduğunu gösteren, kolayca anlaşılabilir bir gösterge tablosu bulunmalıdır.

.Herhangi bir elektrik kesintisi durumunda sistemin devre dışı kalmaması için, şarj edilebilir bir gösterge tablosu ve yine şarj edilebilir bir akümülatörü bulunmalıdır.

.Kişisel saldırı alarmı da bulunmalıdır.

.Sistemin, harici siren ve flaşör lambası için çıkışları olmalıdır.

.Sistem, kısmi olarak devreye sokulabilmelidir.

Bu tür güvenlik alarm sistemlerinin dışında, bir de farklı uyarıları içeren sistemler bulunur.
Örneğin: alarm durumunda, daha önceden proglamlandıkları telefon numaralarını otomatik olarak arayarak, kayıtlı bulunan sesli mesajı ileten sistemler de, güvenlik firmalarından talep edilebilir.
Ayrıca, kapalı devre TV sistemi, dijital video kayıt sistemi, kapı dedektörü ya da kablosuz gece güvenlik sistemi de tercih edilebilir.KAPILAR


Evin iç dekorasyonu kadar, onu dış etkenlerden koruyan kapının seçimi ve niteliği de bir o kadar önemlidir.

Günümüzde çağdaş teknoloji ile üretilen çelik kapıların yanında, ahşabın klasik ve sıcak görüntüsünden vazgeçmeyenler için üretilmiş farklı modellerdeki ahşap kapılar de mevcuttur.


AHŞAP KAPI

Ahşap kapılarda kapı kanatlarının taşıyıcı konstrüksiyonu genelde köknar ağacından yapılır ve boşuklar ızgara veya akordeon gibi açılan kraft kağıdı ile doldurulur.

Kapıların yüzeyleri isteğe ve mekanın genel dekorasyonuna bağlı olarak lake, ahşap kaplama ya da laminat olabilir. Ahşap kaplamada maun, ceviz ve meşe gibi ağaçlar kullanılabilir.

ÇELİK KAPI

İşyeri ve konutların güvenliğini estetikten ödün vermeden sağlayan çelik kapıların çoğu ayarlanabilir çelik kasaya sahiptir. Kilitler, kapının dört yanından da kilitlendiğinden, dış zorlamada açılmasına imkan yoktur. İstenildiği takdirde ahşap, PVC veya boya ile kaplanabilir. Kapı kolu, kapı topuzu, dürbün ve emniyet kelepçesi standart aksesuarlardandır.

Güvenlik ihmal edilmemeli...

Hırsızlık, yangın, gaz kaçağı gibi olaylara karşı, evi koruyacak ve yaşayanları uyaracak alarm sistemleri, artık lüks olmaktan çıkıp bir ihtiyaç durumuna geldi. Uygun sistem kurulduğunda istenmeyen ve beklenmedik olaylara karşı önceden önlem alabilirsiniz.

İDEAL ÇİFT CAM


İdeal bir çift cam pencere nasıl olur?

-İç mekanları yeterli derecede aydınlatmalı ve etkili bir havalandırma sağlamalıdır.

-İç mekanların dış dünya ile bağlantısını kopararmamalıdır.

-Sıcak, soğuk, yağmur, rüzgar ve gürültüye karşı mekanı korumalıdır.

-Işık ve güneşe karşı kalkan oluşturmalıdır.

-Kullanım kolaylığı sağlamalı ve rahat temizlenmelidir.

-Ekonomik olmasının yanı sıra kalitesini muhafaza etmeli, fazla bakım gerektirmelidir.

ÇİFT CAM


Yaz-kış gelen kabarık faturalar sizi bunalttıysa, evinizde sıcağın ve soğuğun korunması için biz dizi önlem alma zamanınız geldi demektir.

Yaşam mekanlarında kışın sıcağın, yazın serinliğin minimum masrafla sağlanması için, pencerelerinizin ısı geçirgenliğinin mümkün olduğu kadar az olması gerekir.

Binalardaki yüzde 30 oranında ısı kaybı, pencerelerden kaynaklanmaktadır. Çift camın sağladığı ses ve ısı yalıtımı diğer camlara oranladaha yüksektir.

Çift cam, doğramayla birlikte takılabileceği gibi pencereye eklenen alüminyum ya da PVC çerçeve sistemine de eklenebilir. Uygulaması pratik olan bu yöntemin tek dezavantajı; eklenen camın eski pencere kanadına ek bir ağırlık yüklemesidir.

Bu ağırlığı kaldırıp kaldıramayacağını test etmek için işlemi yaptırmadan önce pencereyi mutlaka bir ustaya göstermek gerekir ayrıca, iki cam yüzeyi arasında buğulanma ihtimali de göz önüne alınmalıdır. Çitf doğramalı pencere sistemi ise özel olarak üretildiği için hiçbir sızıntıyı geçirmez.

PENCERE ÇEŞİTLERİ


Evinizde kapsamlı bir yenileme çalışmasına mı başladınız? Bu durumdan pencereler de nasibini alacaksa önce farklı pencere çeşitleri hakkında bilgi sahibi olmanızın tam sırası...

Tek veya çift kanatlı pencere:

En çok kullanılan pencere tipidir. Temizlenmesi kolaydır ve iyi bir havalandırma sağlar.

Süngü pencere:

Bir veya daha fazla pencerenin yanı doğru sürülmesi sistemiyle çalışır. Kullanımı kolaydır. Pencereden görünen manzaranın bölünmesi istenmiyorsa, sürgü pencere kullanılabilir.


Giyotin pencere:

Genelde ahşap evlerde kullanılan bir sistemdir. Çoğunlukla alt kanadı hareketli olur. Giyotin pencerelerin çalışma biçimine göre çeşitleri bulunmaktadır. Temizlenmesi zor bir pencere çeşididir.

Vasistas pencere:

Normal pencerenin üzerinde kullanılan vasistas pencere çok iyi havalandırma sağlamaktadır. Özellikle mutfaklarda ve tuvaletlerde kullanılması uygundur.

PENCERE MALZEMELERİ


ALTERNATİF MALZEMELER

Ahşap

Mekana dekoratif ve sıcak bir görüntü katması nedeniyle tercih edilen ahşabın kullanımı çok da kolay değildir.

Yaşayan bir malzeme olan ahşap, sürekli bakım gerektirir. Meşe, iroko ve moabi ahşap doğramalar için tavsiye edilen ağaçlardandır.Alüminyum


Alüminyum pahalı bir malzeme olmasına rağmen daha çok tercih edilmektedir. Çünkü; alüminyum kaplama çok sağlam ve dirençlidir. Rüzgara karşı dayanıklıdır ve soyulmaz. Bakımının kolay olması ve hafifliği de diğer bir tercih nedenidir. Daha çok işyeri ve modern binalarda tercih edilir.

PVC

Dayanıklı, hafif ve bakımı kolay olmasının yanı sıra çok iyi ses ve ısı yalıtımı sağlaması açısından da önerilir. Büyük boyutlu PVC pencerelerde açılan kanatlar metal bir yuvayla güçlendirilir.

EVİNİZİN VİTRİNLERİ

Yaşam mekanlarının dış dünya ile ilişkisini kuran kapı ve pencereler, sahip olduğunuz evin mimari yapısına göre değişiklik gösterirler.

Kapı ve pencereler
de yapacağınız değişiklik evinizin hem iç, hem dış görünümünü değiştirecektir.

PENCERELERE DİKKAT ÇEKMEK İÇİN

Yaşam mekanlarında pencerelere dikkat çekmek istiyorsanız, ilk yapmanız gereken pencerelerinizi duvar ve kapılarla tezat oluşturacak şekilde boyamak.

Klasik perdeler yerine seçilecek modern ve pratik storlar da pencerelere farklı bir görünüm kazandıracaktır.

ÖZEL DURUMLAR

Çatı katındaki pencerelerin boyutları küçük olduğundan mekana az ışık girmesine izin verirler. Bu yüzden bu pencerelerin büyük ve ağır perdelerle kapatılmasının bir gereği yoktur.

Gün ışığından maksimum düzeyde yararlanmak için ince ve hafif bir perde yeterlidir. İnce kumaştan hazırlanan storlar şık bir alternatif olabilir.

PERDE:KUMAŞ SEÇERKEN


Kumaş,

Kullanım yerine göre, sudan zarar görmeyen, yıpranmaya dayanıklı kumaşlar rahat kullanım sağlar.

Eğer kumaşın özellikleri arasında ''stochgard apreli'' ibaresi kullanılıyorsa bu, leke tutmaya karşı özel işlemden geçirilmiş demektir.

Kumaşın seçimindeki bir diğer önemli konu da çekmezlik oranının minimumda olmasıdır. Kumaşın, kullanılacağı mobilyaya düzgün ve kolay kaplanabileceği de dikkate alınmalıdır. İpek, kadife, şantung, şifon gibi kumaş çeşitleri daha ağır bir görünüm vererek titiz bir kullanım ister.


Koton, polyester, viskon, keten veya bürümcük cinsi çeşitler daha rahat ve modern kullanımlı olabilir. Deri ve alkantara kumaşlar ise suya dayanıklı modern havaya sahiptirler.


NEREYE NE KADAR KUMAŞ GİDER?

Tek kişilik her tarafı kumaş kaplı koltuk:
Yaklaşık 3-4 m.


İki kişilik kumaş koltuk:
Yaklaşık 12-13 m.

Geniş minderli sekiz kişilik L koltuk:
Yaklaşık 40 m.


Büyük boy yer yastığı:
70x 70 cm. boyutundaki bir yastığa dikiş payları ve yan yükseklikleriyle beraber 100 cm. kumaş gerekir.

Perdeler için kumaş alırken:
Büzgü payları unutulmamalıdır. Her büzgü için yaklaşık 20 cm. eklenebilir.

STORLAR


STORLAR,

Minimalist dekorda zen etkisini devam ettirmek için stor kullanmayı seçebilirsiniz. Sistemleri günden güne daha da pratikleşiyor. Işıktan korunmak için iyi bir yol oldular.
Birçok stor türü var: Kullandığınız pencere türüne göre bunları yerleştirebilirsiniz.

DİKEY ŞERİTLİ STOR

Işığın doğal kontrolü ve büyük, tavandan inen pencere kullanılmış odalar için dikey şeritli bantlardan oluşan storlar ideal.

RULO ŞEKLİNDE STOR

Rulo şeklindeki storlar iç dekorasyonda uyum ve kopfor sağlar. Büyük, geniş pencereler için olduğu gibi, ışığı az alanlar ve panjuru olmayan mekanlar için de uygundurlar.

GEMİ TİPİ STOR

Gemi tip storlar her tip dekora uyum sağlayabilirler; modern, kibar ve hafif.

PİLİLİ STOR

Çatı katları, tavan camları için ideal olan pilili storlar, en ufak boy storlardan.
Kullanışlı ve evin farklı ambiyansları için kullanılabilir.
PERDE: HACİMLERLE OYNAMAK


Hacimlerle Oynamak;

*Eğer pencerelerinden biri çok geniş değilse, kendisinden daha geniş bir korniş takıp, perde ve tüllerle onu olduğundan daha geniş gösterebilirsiniz.

*Tersine, pencerenizi boyuna göre fazla geniş buluyorsanız, kornişi yeterirince yükseğe yerleştirin.

*Pencerelerinizin bu yöntemle de yeterince yüksek görünmeyeceğini düşünüyorsanız, boyuna çizgili ve özellikle ortadan açılan perdeleri tercih edebilirsiniz.

*Çok küçük bir pencere için hafif perdeler seçin, kalın perdeler dengesiz duracaklardır.

*Büyük pencereler için ise kalın kumaşlar duvarınızı daha çok ortaya çıkaracaktır.

Kumaşlarla Oynayın:

Tüllerle oynamaktan çekinmeyin; kırmızı, sarı, turuncu ile birlikte mavi ve gri tonları sıcak bir atmosfer yaratmayı sağlarlar...
Birbirine uyumlu renkte ve tonlarda tül perdeleri üst üste kullanarak farklı kombinasyonlar yaratabilirsiniz.

BORDÜR ve PÜSKÜLLER

Perdelerin tamamlayıcı unusurlarından olan bordür ve püsküller sayısız desen ve renk seçeneğine sahiptir. Doğa daha çok klasik ve dömiklasik modellerde kullanılırlar.


Çoğunlukla keten, koton, saten, merserize ve viskondan yapılırlar.

Püskül ve bordürler seçilirken genellikle perdeyle kontrast renklerde olanlar tercih edilir. Ağır perde kumaşlarını toplamak için kotonlar idealdir.

PERDE Mİ TÜL MÜ?

PERDE,

Tüllerin gün ışığının içeri girmesine izin verirken, insanlarla göz göze gelmeyi engellemek ve menkanı fazla karartmamak gibi avantajları var. Buna karşılık tek başına tül kullanımı yetersiz kalabilir.


Dekorasyonunuza bağlı olarak, kalın perdeler de kullanabilirsiniz. Eğer kalın perde kullanacaksanız açık renkli olanları tercih edin... Hemen yakınınızda göz göze geleceğiniz komşularınız yoksa ve perde sizin için sadece bir dekor elemanıysa çekinmeyin! Bırakın kendinizi ve yaratıcılığınıza izin verin: Motifli kalın perdeler, kadife, ağır tekstiller kullanabilirsiniz.

Bu arada hiç düşündünüz mü, neden ikisi birden olmasın? Bu sırada pencerenizi ağırlaştırmamaya dikkat edin... Tamamlayıcılığını sağlamak için çok hafif tüller ve daha heybetli perdeler alın. Tonların birlikte kullanımına dikkat edin, özellikle de motiflerin.

26 Temmuz 2010 Pazartesi

MEKANI BÖLMEK...


Farklı bir fonksiyon! Mekanı bölmek,

Mekanı bölmek veya yeni bir mekan yaratmak için bir bölme kullanmayı istemiyorsanız, perde iyi bir çözüm olabilir...

Montajı kolay ve dekoratif yönü ağır basan boncuk perdeler mekana kusursuzca uyum sağlayacaktır.

Farklı Takma Çeşitleri

Genellikle iki farklı takma şekli görülür:korniş üzerine veya ahşap ya da ferforje bir çubuk üzerine. Raylı bir sistem üzerine takarken, perde halkalarını kornişlere geçirmeniz gerekir. Perde asma çubuğu kullanıldığı zaman ise perde ve varsa astarı özel halkalar yardımıyla bu çubuğa geçirilir.

Perde Ucu Uygulaması

Perde uçlarını çok kısa yapmayın: perde uçlarınızı biraz uzun bırakmak duvarlarınızı olduğundan daha yüksek gösterecektir. Seçtiğiniz montaj şekline göre alacağınız ölçüler de değişecektir. Raylı ( Korniş) bir sistem tercih ettiyseniz, kornişi saklamak için, onu da perde ölçümüne katmayı unutmayın: Kornişin en üstünden başlayıp yere kadar devam edin. Halkalı veya dirsekli bir bağlantı yöntemi tercih ettiyseniz, bağlantı elemanının altından başlayıp yere kadar devam edin...

Son olarak bilmeniz gereken şey; perde uçlarınızı yaptıktan sonra perde ile yer arasında kalması gereken mesafenin 1 cm.'den az olduğu.

MOTİFLER ve RENKLER


Perde seçerken,

Her şeyden önce istediğiniz tarzı düşünün. Çağdaş, klasik ya da minimalist; her şey mümkün.

Perde seçiminde bir bilenden fikir ve yardım almanın önemi inkar edilemez. Bu sayede emek, zaman ve para harcadığınız bütün çalışmaların '' zevksiz ya da uyumsuz'' bir son dokunuşla heba olmasını önlersiniz. Klasik mobilyaları çağdaş aksesuarlarla kombine etmek mümkünken, perdelerle bu kombinasyonu yapmak kesinlikle tavsiye edilmez.

Doğru Seçim İçin İpuçları

Pencereler için perde seçilirken dekorasyona uyumunun yanı sıra gün ışığını en iyi şekilde yansıtması da önemlidir.

* Yüksek ama dar bir pencere söz konusu ise, perdenin eninden daha geniş bir perdelik kullanılmalı ve bu geniş perdeliğe uygun bir tül ya da perde takılmalıdır.

* Eğer tam tersi, yüksekliğine oranla çok daha geniş bir pencere söz konusu ise korniş ya da perdeliği pencere doğramasının biraz daha üstüne yerleştirip, pencereye yükseklik kazandırmalıdır.

* Perde bağlarıyla pencerelerin kenarlarına toplanan perdeler, pencereyi olduğundan daha dar gösterecektir.

*Pencereye sadece ince tül ya da dantel takılacaksa çerçevenin hemen üzerine sabitlenecek perde çunukları iyi bir çözümdür.

*Mekanda romantik ve yumuşak bir atmosfer yaratılmak isteniyorsa, zemine kadar uzanan perdeler kullanılabilir. Bu perdeler iki yandan toplanabileceği gibi serbest de bırakılabilir.


Pencereyi Ölçmek

Pencerelerinizin genişliğini ölçerken, ölçümün çerçeveleri de içermesi gerekir: Perde çubuğunuz ya da kornişiniz iki yandan yaklaşık olarak 10-15 cm. taşmalıdır.

PERDE


PERDE,

Bir iç mekanı perdeler, storlar, tüller ile zenginleştirmek dekorasyonunuzun doruk noktasına ulaşmasını sağlayacak son doknuşlardır.

Işıktan, burun buruna karşılaşmalardan korunmak veya çalışma odası gibi bir iç mekana görsel mahremiyet sağlamak için günlük hayatınızın vazgeçilmezleridir.
Bir pencerenin sertliğini yumuşatmanızı sağlarken evinizi daha hoş kılarlar.


Nasıl Seçilmeli?

Perde seçimine karar vermeden önce kullanımlarını düşünmeniz gerekir: ışığı tamamen geçirirken sizi komşulardan saklaması için mi, yoksa sadece dekoratif bir dokunuşla pencereelrinizi süslemek için mi?

Stor mu, perde mi?

Perdeler genellikle dekorasyon çalışmalarının en sonunda seçilir. Halbuki, çok modern bir iç mekan tercih ettiyseniz, stor seçimi neredeyse mecburi olacaktır. Eğer aksine, iç mekanınıza klasik mobilyalar hakim ise, kendinizi ağır perdelerden mahrum bırakamazsınız. İkisi arasında uzlaşma mı? Bunu mobilya ve renk seçimleriniz sonucunda ortaya çıkan zevkinizle bulacaksınız.

KETEN, KOTON, ŞİFON...


KETEN,

Gözalıcı çiçekleri olan otsu bir bitkinin elyafından yapılmış bir dokumadır. Renkleri sarımtrak beyaz ile gri arasında değişir. Perde ve koltuk kaplamasında kullanıldığı gibi masa ve sehpa örtüsü de yapılabilir.


KOTON,

Pamuk tohumundan elde edilir. Dokusu ince, elastik, az ya da çok parlaktır. Pamuk ipliği kalınlığına, gerginliğine ve eğirme tekniklerine göre çok çeşitli kumaşalrın yapılmasına imkan tanır.


ŞİFON,


Işık geçirme özelliğine sahip, yarı saydam dokumalardır. Geçirgen ve yarı saydam bütün kumaşlar; müslin, örgü müslin ve danteller perdelerde bol drapelerle kendini gösterirler.

TAFTA,

İpekle dokunmuş sert, hışırtılı, parlak bir kumaş türüdür. Perde yapımında kullanılır.

VİSKON,

Sanıldığının aksine organik bir madde olan viskon, bir selüloz türevidir. Viskonun hammaddesi henüz nemliyken tel halinde çekilir. Elde edilen iplik çeşitli yıkama işlemlerinden geçirilir ve kurutulur. Yıkamaya dayanıklı, ütü gerektirmeyen dökümlü bir kumaştır. Döşemelik olarak rahatlıkla kullanılabilir.

JAKAR, KADİFE, KENEVİR...

JAKAR,

Mekanik dokuma tezgahında dokunmuş, çok karmaşık desenli bir kumaş türüdür. Döşemelik olarakta kullanılır.

KADİFE,

Bir yüzü düz, öbür yüzü zemin ipliklerine bağlı, çok sıkı ve dil havlarla kaplanmış kumaştır. Perde yapımında ya da koltuk kaplamasında sıkça kullanılır.

KENEVİR,

Otsu bir bitkinin sapından elde edilir. Keten kadar yumuşak olmasa da dokusu çok ince ve dayanıklıdır.

KUMAŞ TÜRLERİ: EPENGLE,ETAMİN,İPEK...


EPENGLE;

İplikleri iğne üzerine sarılmış gibi görünün rigalı ipek kumaş tipidir. Ters yönde olam rigaları, biribirine örülmüş gibi özel bir armürle dokunan kumaşlardır.ETAMİN;

Genellikle perde yapımında kullanılan ince ve seyrek dokunmuş bir kumaş türüdür. İpek, koton ya da yün olabilir.İPEK


İpek, kolay boyanabilen bir kumaş türüdür. Her türlü rengi, yıkanmaya da olanak verir. Ancak ışığa karşı hassas bir kumaş olduğundan rengi kolay solar. İpekli kumaşları ışığa direkt almayan yerlerde kullanmakta fayda vardır. Saten de ipekli kumaşların bir çeşididir.

KUMAŞ SÖZLÜĞÜ


Kumaşlar, dokundukları ipliğe ya da sonradan eklenen süslemelere göre farklı isimlerle adlandırılırlar. Her kumaş her mobilyaya uymayacağından, mobilya ya da perdeler için kumaş seçmeden önce kumaşların özelliklerini bilmek gereklidir.

BULDAN BEZİ

Bükümlü pamuk ipliğinden dokunur. Dokunduktan sonra yıkanır ve doknurken düz olan kumaş, kıvrım kıvrım bir görüntü alır. Ürün, ham ene göre yaklaşık yüzde 60 daralır, esnek bir durum alır. Yatak örtüsü, masa örtüsü ya da yastı kılıflarında kullanılır.

ÇUHA

Dokusu hafif keçeli, yünden bir kumaş türüdür. Masa örtülerinin yapımında kullanılır.

DAMASKO

Mat tafta kumaş üzerinde parlak saten dokumadır. Kumaşın yüzünde, mat fon üzerinde parlak desenler; tersinde ise parlak zemin üzerinde, mat desenler vardır. Yastık yapımında kullanılır.

ÇİÇEKLİ KUMAŞ

Çiçekliler;

Genelde, beyaz ya da açık fon üzerinde çiçek

desen baskılı
kumaşlardır. Bu kumaşlar

perdelerde, yatak ve masa örtülerinde

kullanılabilir. Yoğun çiçek desenli ''şinz''

kumaşlar ise country mekanlarda tercih edilir.

EKOSE KUMAŞ


EKOSELİLER;

Geniş renk seçeneğine sahiptirler.
Ekoselilerin karelelerin içindeki renklerle, düz veya ince çizgili kumaşlar arasında uyum sağlanıp kombinler oluşturulabilir.

Döşemeliklerin yanında perdeliklerde de kullanılabilir.

ÇİZGİLİ KUMAŞLAR

Çizgililer;

Düz renkli kumaşlarda, yatay ve dikey

dokumalarla ince ya da kalın çizgiler

yaratılır.

Yatak
örtüsü, yastık ya da döşemelik olarak kullanılabilir.

Geniş çizgili ve dış etkenlere dayanıklı

kumaşlar, dış ve yarı açık mekanlarda kullanılır.

DESENLİ KUMAŞLAR

DESENLİLER,

Desenli kumaşlar, kendinden desenli ( dokuma motifli kumaşlar) ve baskı tekniğiyle elde edilen kumaşlar olarak ikiye ayrılır.

Kendinden desenli kumaşlarda motif dokuma esnasında oluşur ve baskı motiflerine oranla daha belirsizdir. Kendinden desenli kumaşlar döşendiği mobilyanın formunu ortaya çıkarır. Bu tür kumaşların diğer bir özelliği de kiri göstermemeleridir.

Baskı kumaşların motifleri ise çok çeşitlidir. Modern ve klasik resimler, geometrik, soyut ve etnik motifler...
Küçük motifli kumaşlar daha gösterişli ve süslü başka bir kumaşla bir araya gelerek kanepe ve yastıklarda şık kombinler yaratacaktır.

DEKORASYONDA KUMAŞ

KİŞİSEL TERCİHLER

Mekanızı zenginleştirmek için son dokunuşun üstüne bir şey yoktur.

Dekorasyonda kullanılan kumaşların çeşitleri ve birliktelikleri çok sayıda seçenek arasından kişisel beğeniler doğrultusunda belirlenir. Neşeli ekoseler, asil ipek ve tafta, gösterişli kadife... Hepsi sonsuz renk ve desen alternatifliğiyle yaşam mekanlarını giydirirler.

KULLANIM SIRASINDA

*Kumaşın dokuması ve iplik kalitesi, sağlamlığının en açık kanıtıdır.

*Eski kumaş parçaları bir arada kullanılarak ''patcwork'' tekniğiyle yeni kumaşlar yaratmak mümkündür.

*Farklı kalınlıklardaki kumaşlar da birlikte kullanılabilir. İnce ketenden iki şerit arasında dikilen yünlü bir kumaş, şık bir yastık kılıfı için kullanılabilir. Böylece farklı ve yeni bir stil yaratılmış olur.

* Düğme, stras, boncuk ya da ince şeritlerle süslenen kumaşlar, dekorasyonda kullanıldıkları objeye hareket katacaktır.

*Kumaşın toz tutmaması ve leke göstermesi satın alırken göz önüne alınacak özelliklerin başında gelmelidir.

* Geometrik desenli ya da canlı renklerdeki kumaşlar seçilmeden önce, evin içindeki diğer tekstil malzemeleriyle uymuna dikkat edilmelidir.

25 Temmuz 2010 Pazar

KAUÇUK, LİNOLYUM, PASLANMAZ ÇELİK


Kauçuk;

T
abi ve sentetik kauçuktan elde edilir. Darbelere ve suya dayanıklı bir yer kaplama malzemesidir. Uzun ömürlüdür; rol ve plakalar halinde satılır. Leke tutması ve kolay yanabilmesi en büyük dezavantajıdır.

Linolyum;

Bu zemin kaplaması bezir yağı, çeşitli reçineler, mantar, odun unu, pigmentler, keten tohumu yağı, kalker ve jüt karışımından elde edilir. Antistatik, antibakteriyel yanmayan bir malzemedir. Sağlamdır ve üzerinde toz tutmaz. Uzman bir kişi tarafından döşenmelidir ve zemindeki pürüzler mutlaka temizlenmelidir.

Paslanmaz Çelik;

Levhalar halinde bulunmakla birlikte parlak, kullanılmış, fırçalı gibi birçok deseni mevcuttur. Kayganlığı nedeniyle evlerde pek kullanılmaz.


VİNİL ZEMİN


VİNİL:

Geniş renk ve desen seçeneği bulunan vinil, PVC esaslı antiseptik bir malzemedir.
Kalınlığı 2 mm-4 mm arasında değişir. Döşerken dikkat edilmelidir; çünkü ahşap ve nemli zeminlerde sabit durmaz.Uygun fiyatı, sağlamlığı ve su geçirmezliği artı yönleriyken; düzgün olmayan bir zeminde uygulanmasının zorluğu, maruz kaldığı fazla güneş ışığının rengini soldurması gibi olumsuz yönleri de vardır.

MERMER

Mermer;

Farklı renk ve desen seçenekleri bulunan

mermer, özellikle banyo, mutfak ve antrelerde tercih edilen bir malzemedir.

Hem klasik, hem de modern mekanlara uyum sağlayabilir.

Kullanıldığı mekanın genel dekorasyonunu ön plana çıkarır. Temizliği kolaydır, kullanmadan dolayı yıpranma görülmez. Ancak ıslandığında

kayganlaştığı, kolay lekelendiği ve maliyeti yüksek bir malzeme olduğu unutulmamalıdır.

GRANİT


GRANİT;

Dekorasyonda zemin malzemelerinin

vazgeçilmezidir GRANİT.
Doğal granit,

yapısındaki mineraller sayesinde, tüm olumsuz etkenlere direnç sağlaması, parlaklığını uzun yıllar koruması özellikleriyle yer döşemesinde

tercih edilmelidir. Pahalı bir malzemedir ve bir uzman tarafından döşenmelidir.
DUVARDAN DUVARA HALI


Duvardan duvara halılar;

Kolay temizlenebilir, suya dayanıklı, yerden ısıtmaya uygun olma gibi özelliklere sahip oldukları ölçüde kalitelidirler.


Duvardan duvara halılar, mekana genişlik duygusu katarlar ve halı üzerinde kullanılacak objelerde renk ve stil seçimini kolaylaştırırlar. Bu halıların seçiminde kalite aranan özelliklerin başında gelmelidir.

Özellikle antre, koridor ver oturma odalarında kullanılacak halıların yıpranmadan uzun süre dayanabilmesi için kaliteli olmaları gerektiği unutulmamalıdır.

Satın Alırken;

Duvardan duvara halı satın alırken dayanıklılığını anlayabilmek için kalınlığına, elastik olup olmadığına, ilmeklerin atılışına ve ağırlığına dikkat etmek gerekir.
Avuç yumruk haline getirilip, halı üzerine bastırılıp çekildiğinde halı ne kadar çabuk eski haline geliyorsa, bu ilmeklerin sık atılmış ve elastik olduğunu gösterir.
İlmeklerin sıklığı, boyundan daha önemlidir. Halının arkasına bakıldığında bu kontrol edilebilir. Kadife görünümlü, uzun tüylü halılar kiri gizlemelerine rağmen, temizlikleri bukle halılardan daha zordur.
Duvardan duvara halıların genellikle odalarda kullanılması önerilir. Giriş ve antrelerde kullanılan halılar sirkülasyonun yoğun olması nedeniyle kolay kirlenecektir.
Eğer merdivenlere halı kaplanacaksa, ilmekleri kısa ve sık olan halılar tercif edilmelidir.

YÜN ve İPEK HALILAR


Daha çok el halılarında kullanılan yün ve ipek, geleneksel dokumamızda da önemli bir yere sahiptir.

Yün halılar antistatik, yanmaya doğal dirençli ve alttan

ısıtmalı mekanlara uygundur. Açık renkler halıda kiri çok

çabuk belli ederler. Koyu renkler ise halının ipliğini vs.

belirgin hale getitirler. Halınınm rengini seçerken aile

yaşamı ön planda tutulmalı, çok kullanılan ve kirlenme

ihtimali olan yerler için koyu renkler tercih edilmelidir.

Sarı turuncu gibi doğada bulunan renkler mekanda sıcak bir

izlenim yaratacaktır. Yeşil ve mavi gibi renkler ise özellikle

sabahın ilk ışıklarıyla soğuk bir etki yaratır.

JÜT HALI


JÜT;

Jüt halılar, Hindistan ve Bangledeş'te yetiştirilen jüt

bitkisinin
liflerinden elde edilen iplikle dokunurlar.

Halı ve döşemelik yapımının yanı sıra duvar kaplamalarında da

kullanılan jüt dokumalar diğer bitkisel dokumalar gibi çekmez.

Ancak, içeriğinde önemli miktarda odun özü bulunduğundan

fazla ışık altında sararmalar olabilir.

COCO HALI

Coco;

Elastik ve çok kuvvetli elyaflar içeren Hindistancevizi ağacından elde edilen coco, lif haline getirilerek çeşitli egzotik renklerle dokunur.

Cocolar bitkisel elyaftan üretildikleri için % 100 doğaldır.

Modern sentetik halıların neden olduğu alerjik hastalıklar ve statik elektrik yüzünden ortaya

çıkabilecek stresin kullanıcıya ulaşmasını önler. Bu halılar antistatiktir ve gürültü geçirmez.

SİSAL HALI


SİSAL;

Nergisgillerden bir Meksika bitkisi olan sisalın iri yapraklarından elde edilip, lif haline getirilerek dokunur. Bakteriyolojik madde oluşum tehlikesini ve statik elektriği önlemek, havadaki nemi gerektiğinde geri verebilmek gibi cocoyla hemen hemen aynı özelliklere sahip olan sisal, coco'dan daha yumuşaktır.

Tek dez avantajı ise leke tutucu özelliğinin olmasıdır.
Halı Döşerken Renk Seçimi


Açık renkler küçük odalara geniş bir görünüm, koyu renkler ise büyük odalara daha sıcakve daha rahat bir izlenim kazandırır. Ama unutulmamalıdır ki, halının bütünü deneme parçalarından çok daha canlı ve etkili gözükecektir. Halının rengi mekandaki ışığa göre değişecektir. Örneğin gün ışığında halının rengiyle, halıya direkt yansıyan bir lambanın ya da yerden aydınalatmanın, halının rengi üzerindeki etkileri farklıdır. Bunun için halının rengini değişik ışıklarda kontrol edilmelidir.

HALI


Yer kaplaması malzemeleri arasında en eski ve en

dekoratif seçenek olan halıları, üretildikleri liflerin

cinsine göre gruplara ayırmak mümkün: Sentetik

liflerden, bitkisel liflerden ve hayvansal liflerden üretilen halılar.

Sentetik lifle üretilen halılarda kullanılacak yere

göre çeşitli yumuşaklık ve kalınlıkta seçenekler

bulmak mümkün.


Coco, sisal ve jüt gibi bitkisel liflerden üretilen

halıları kullanmadan önce, özellikleri öğrenilmeli ve kullanmak için doğru mekan seçilmelidir.

Hayvansal liflerden üretilen, yün ve ipek halılar ise şüphesiz en kıymetli halılardır. Renk ve motif

açısından da zengindirler.

LAMİNAT


Laminat, ahşap etkilerini taklit eden kompozit malzemelerden yapılmıştır. Kullanışlı ve ekonomik olma avantajı vardır.

Geleneksel bir
parkeden daha uzun kullanım sunabilir. Tek başına yerleştirilmesine olanak tanıyan otobloklu bir sistemle serbest bir şekilde yerleştirilir.

Egzotik Ahşaplar

Tik, iroko, gül ağacı ve venge gibi egzotik ahşaplar, günümüz banyolarında kendilerine yer buluyorlar. Egzotik ahşapları, tüm yaşam alanları için seçebilirsiniz, ancak metrekare başına oldukça yüksek olan fiyatları onların daha kısıtlı bir bölgede kullanılmasına imkan verir.

Örneğin gemi yapımında yaygın olarak kullanılan tik, diğer tüm egzotik ahşap türleri gibi, neme son derece dayanıklıdır. Bu özelliğiyle evin nemli bölümlerinde kullanılır.

LAMİNE PARKE


Lamine parke, masif parkeden daha yüksek bir

dayanım sağlayan üç farklı malzeme

katmanından oluşur. Birbirlerine dik şekilde

yerleştirilmiş bu üç katman sayesinde, zaman

içinde daha az yıpranır ve doğal kaynakların

kullanımı açısından daha ekonomiktir. Ayrıca

masif parkenin tersine, fabrikada zımparalanır ve

cilalanır. Karkaslara çakılarak, yapıştırılarak ya da serbest bir şekilde yerleştirilebilir.

MASİF PARKE


Masif parke, geleneksel olarak tek bir ahşap katmadan oluşur; zımparalanması ve cilalanması gerekir.

Masif ahşaptan bir parkenin bakımı özeldir. Bu iş için özel üretilmiş bir ürünle cilalayabilirsiniz ama
asla fırçalamayın, daha çok nemli bir bezle silin. Canlı bir malzeme olan ahşap, olası deformasyonları engellemek için kuru bir zemine yerleştirilmelidir. Karkaslara çakılarak ya da yapıştırılarak yerleştirilebilir.