5 Ağustos 2010 Perşembe

YER ve DUVAR KAPLAMALARI


Banyolarda, elektrik ve su tesisatı birlikte olduğundan yer kaplamaları bir uzmana danışarak yenilenmeli ya da bizzat işin uzmanına yaptırılmalıdır.

. Ahşap yer kaplamaları nem ve sudan şişip kalkabileceğinden, zeminden geçen tesisatın sorunsuz olması gerektiği unutulmamalıdır. Özel bir bakım gerektirirler.

. Detarjan ve çözücü maddeler vinil kaplamaların parlaklığını alıp solmalarına neden olabilir.

. Fazla desenli duvar kaplamaları banyoyu olduğundan küçük ve karışık gösterebilir.

. Neme dayanıklı olan coco, banyolar için ideal bir zemin kaplamasıdır ancak, çıplak ayakla basıldığında ayağı rahatsız edebileceği unutulmamalıdır.


. Mermer kaplamalar zemin ıslak olduğu zaman kaymaya neden olur.

AKLINIZDA BULUNSUN...


Banyoda önlem alın!

Banyoyu kullanan kişilerin özellikleri değiştikçe, banyoda alınması gereken önlemler de çeşitlenir.

. Banyo çocuklar ve yaşlılar için daha güvenli bir hale getirmek isteniyorsa, yere kaymadan bir yer kaplama malzemesi ya da dekoratif bir banyo halısı serilmelidir. Ayrıca, destek almak amacıyla duvarlara, bariyerler sabitlenmelidir.

. Temizlik için kullanılan kimyasal temizleyiciler banyodaki parlak ve akrilik yüzeylerin ömrünü kısaltır. Bu yüzden üreticiler tarafından önerilen temizlik maddeleri kullanılmalıdır.

. Banyo yenilenirken dikkat edilmesi gereken ilk detay, su ve elektrik tesisatının durumudur. Çünkü bu sistemlerdeki bir arıza geç fark edilirse, yapılan diğer bütün çalışmalar boşa gider.

ARMATÜRLERBanyonuzu düzenlerken birden fazla almanız gereken bir malzeme ile karşı karşıyanız. Lavabo, küvet ve duşlarda kullanılan armatürlerin kapasite ve performansları türlerine göre değişiklik göstermektedir.

Tek ya da çift kollu modelleri bulunan bütün armatürler çelik gövdelidir ve elektrostatik boya, 24 karat altın ya da krom ile kaplanarak son görüntülerini alırlar.

Armatürler, yüzeylerinin kaplandığı malzemeye göre isimlendirilmektedir: Ayrıca dekoratif görüntü elde etmek için seramik, cam pleksiglas ve ahşap gibi yan malzemeler de kullanılmaktadır.

Armatürleri çeşitlerine göre beş ayrı grupta toplamak mümkün:

1. Tek kollu

2. Mix ( seramik diskli, küresel vanalı vb.)

3. Volanlı (seramik diskli, salmastralı vb.)

4. Elektronik ( radar ya da infrared)

5. Zaman ayarlı ve termostastik. Seramik disk teknolojisi akan suyun miktar ve ısısının güvenle ayarlanmasını, böylece su ve enerji tasasrufu yapılmasını da sağlar.

DUŞLAR


Genellikle küçük banyolarda tercih edilen duşlar, kimi durumlarda kulanıcının tercihleri doğrultusunda büyük banyolarda da kullanılabilir.

Duş kullanımıyla küvete oranla daha az su tüketilir ve küvetten daha az yer işgal edilir. Duşların, hesaplı ve basit modelleri bulunduğu gibi insanı dinlendiren hidromasajlı örneklerki de mevcut.

. Hidromasajlı duş sisteminde olması gereken en önemli özellikler: Güçlü pompa, ergonomik su çıkış düzeni, etkin su boşaltma sistemi ve sistem güvencesidir.
Bu duşlarda, duş kabinlerinin kapıları su tazyiki düşünlerek tasarlandığından sızıntı söz konusu değildir.

. Farklı modelleri ve açılma teknikleriyle dikkat çeken duş kabinleri ise banyonuzu sudan koruduğu gibi oldukça dekoratif görüntü de yaratır.

KÜVET:PRATİK BİLGİLER

Küvet ile ilgili pratik bilgiler...

.Küveti yerleştirirken önünde veya yanında 70 cm.'lik bir boşluk yeterli olacaktır.

.Banyoda duvara büyük bir kol üzerindeki küçük aynalar pencereye monte edilebilir, böylece doğal ışıktan da faydalanmak mümkündür.

. Hidromasajlı küvetlerde banyo köpüğü kullanılmaz. Çünkü, su tazyiği ile bnayo köpükle dolabilir. Banyo köpüğü yerine banyo tzuları tercih edilmelidir.

. Hidromasajlı duşlarda, duş içinde dağılımın kusursuz olması için duşa gelen su miktarının yeterli olması gereklidir. Eğer, su basıncı yeterli değilse, jet-duş tesisatı da başarılı işlemeyecektir.

4 Ağustos 2010 Çarşamba

KÜVETLERDE YENİ FORMLAR


Klasik dikdörtgen küvetlerin yanında üreticiler artık yuvarlak ya da açılı küvetler de üretiyorlar. Şık formlarıyla dikkat çeken bu küvetleri kullanabilmek için banyoda yeterli alan olması gerekli.

Yuvarlak Küvetler: Bu küvetler banyoda fazla yer kaplayacaktır. Dolmaları, klasik küvete oranla dahaçok sugerektirdiği için ekonomik değildirler. Akrilik olanları daha hafiftir. Genelde bir basamak ya da ek zemin üzerine monte edilirler.

Açılı küvetler: Klasik küvetler kadar yer işgal eden açılı küvetlerin farkı, kapladıkları alanın farklı olmasıdır. Bu durum kimi zaman beklenemdik çözümleri de beraberinde sunar. Örneğin, dikdörtgen küvetlerden daha kısa olan açılı küvetlerin yan tarafına bir etajer ya da havlupan yerleştirmek mümkündür.

Asimetrik küvetler: Asimetrik küvetler yer sorununun yaşandığı banyolar için iyi bir çözümdür. Küvetin daha geniş olan bölümü yıkanmak için kullanılmaktadır. Dar olan bölümünün yanına ise lavabo veya klozet yerleştirmek mümkündür. Böylece küvet yüzünden diğer banyo elemanlarından vazgeçmenize gerek kalmaz.

Diğer taraftan, ağır olmaları dezavantaj olarak kabul edilmektedir. Akrilik küvetlerin ise renk alternatifleri ise çok fazladır. Bazıları cam elyaf-reçine ile güçlendirilmiştir. Hidromasajlı bir küvetin banyo içinde doğru yeri bulması şarttır. En azından, hava basıncı ile su püskürtülmesi yüzünden suyun dışarı sıçraması kaçınılmaz olduğundan, banyo tabanını korumak için yerde bir su gideri yapılmalıdır.

Ayrıca küvetin altına ya da bir ucuna yerleştirilen su pompası, hava basınçlı su püskürtmesine bağlı titreşimler ve iyi bir izolasyon gerekitrmektedir. izolasyon ihmal edildiği takdirde gürültü dışa vurur. Satın almadan önce küvetin çalışırken gürültü yapıp yapmadığına dikkat edilmelidir. Klasik tarzdan hoşlananlar ve banyosunda yeterli alanı olanlar, klasik ayaklı küvetleri kullanabilirler.KÜVET VE JAKUZİKlasik bir küvet mi, su veya hava püskürtmeli son model bir jakuzi mi?

Klasik küvet eğer masaj istemiyorsanız en iyi seçenek. Eğer balneo terapi istiyorsanız, su püskürtmelilerden kaçının ve masaj yapan, gerçek bir küvet tercih edin; yani hava püskürtmeli bir model.

Aslında diğerlerinin aksine, hava püskürtme, genel bir masaj sağlar ve içinde temizlik programı da vardır.


Bunun dışında, banyo ürünleri kullanmaya da olanak sağlar. Kullanılan malzemelere gelince; çelik emaye, döküm emaye veya akrilik.
En iyi seçim döküm emaye olacaktır; çünkü emayesi kalitelidir ve sıcağı uzun süre saklar.

Orijinal malzemeler...

Paslanmaz çelik, mermer ve bakır küvetlerde kullanılan pahalı, ancak banyoya şıklık katan orijinal malzemelerdir. Banyo suyunu uzun süre sıcak tutan akrilik ve reçinenin tersine çelik, bakır ve mermer suyun sıcağını emerek kısa sürede soğumasına neden olurlar. Kaliteli bir ahşap ise sıcağı uzun süre korur.

Aksesuarlar

Havluluk, sabunluk, diş fırçalığı ve aplik gibi banyodaki temel ihtiyaçlarla bağlantılı aksesuarlar için günümüzde malzeme ve form açısından birbirinden farklı seçenekler bulunmakta. Cam, krom, plastik ve ahşap gibi değişik malzemelerden üretilen bu aksesuarların seçiminde, kişisel beğeniler ve banyonun atmosferi belirleyici olur.

ERGONOMİK SEÇİMSuyu iyi boşaltan, ergonomik bir lavabo

seçmeye dikkat edin. Kare formlu

lavabolar çok şık; fakat suyu daha yavaş

boşalttıklarını unutmayın! ve

musluğunuzun lavaboya uyumlu

olduğuna emin olun.

LAVABO SEÇERKEN


Lavabo seçerken...

. Asma lavaboların en büyük avantajı istenilen yüksekliğe monte edilebilmelisidir.

. Açılı lavabolar çok köşeli ve yer sorunu yaşanan banyolar için iyi bir çözümdür.

. Kalabalık aileler için en iyisi, eğer banyoda yeterli alan varsa, ikili lavabolardır.


. Lavabo alırken, banyoya yerleştirdikten sonra rahat kullanabilmek için, önünde 1 m. boşluk bırakmaya olanak verecek büyüklükte bir seçim yapmanız gerektiğini unutmayın..

. Seramik lavaboların temizliği kolaydır ve çok sayıda renk alternatifi mevcuttur.

. Paslanmaz çelik lavabolar tercih edildiğinde kullanılacak armatür de aynı malzemeden olmalıdır. Bu lavabolar kolay temizlenir ancak temizlenirken, çizilip parlaklıklarını kaybedebilirler.

LAVABOLAVABO SEÇERKEN;


Banyo elemanları arasında en çok çeşide sahip olanlardan biri şüphesiz lavabolar. Eğer önceden belirlediğiniz bir model yok ise seçim sırasında işiniz zor demektir.

Seramikten kroma, camdan granit ve mermere kadar değişik malzemelerden üretilen lavabolar; banyo dolabına ankastre, ayaklı ya da asma olabiliyor.

Ayaklı lavabolar geniş banyolar için tercih edilirken, duvara monte edilmiş, çitf ya da yan yana iki lavabo da banyoda yeterli alan varsa güzel bir gönüntü oluşturur.

Ankastre lavabolar banyoda yeterli alan olmadığı durumlar için ideal bir çözümdür. Bu lavabolar yerden tasarrufu sağlarken bir yandan da kavabo ve dolap sorununu birlikte çözer. Banyo dolapları banyonun genel dekorasyonuna uygun renkte ve mazlemede modellerden tercih edilmelidir.

TEZGAHTA RENKLERİN OYUNU


Renklerin oyunu tezgah seçiminde önemlidir.

. Beyaz veya krem rengi gibi açık bir renk, ışığı daha iyi yansıtacak ve mutfağınızı çalışması kolay bir alan haline getirecektir. aynı şekilde mutfakta kullanılan yemek takımı, aksesuar ve yardımcı aletlerin de beyaz olması mekanı bütünleyecektir.

. Country tarzda döşenmiş bir mutfakta yeşil ve kahverengi tonlarının kullanılması, doğayı çağrıştıracak ve mutfağınızın genel tarzını pekiştirecektir.

. Sarı ve beyaz ile mavi ve yeşil gibi iki rengin yoğunlukla kullanıldığı mutfaklar daha aydınlık mutfaklardır.

. Açık renklerin mutfağı durağanlaştırdığının fark edildiği durumlarda, duvardaki boyanın üzerine sünger tekniği ile biraz daha koyu tonlarda motifler yapılabilir. Örneğin pastel renklerde pembe bir duvarın üzerine, fuşya renginde motifler yapabilirsiniz.

. Mutfağı canlandırmak için kapıyı çarpıcı bir renge boyamak ya da bir bordür yardımıyla mutfak duvarlarını hareketlendirmek mümkündür.


Kaynakça: NOVAMEDYA


TEZGAH SEÇENEKLERİ- 2Ahşap Tezgah

Suları ters yönde olan masif parçaların birbirine yapıştırılmasıyla elde edilir. Ahşap, doğal ve yaşayan bir malzeme olduğundan neme karşı dayanıksızdır ve tavsiye edilmez.
Mutlaka ahşap tezgah yaptırmak istiyorsanız sert olduğundan tik ağaçı kullanmalısınız.

Çelik Tezgah

Satine paslanmaz çelikten, kalınlığı fazla ve suya dayanıklı olarak üretilir. Çelik ve krom aksesuarlarla tamamlanarak mutfağa çağdaş bir görüntü kazandırır.

Corient

2/3 mineraller ve 1/3 akrilik birleşiminden meydana gelen corient, taş sertliğine sahip sert bir malzemedir. Yüksek ısıya dayanıklıdır. Leke tutmaz, darbe ve çizikleri kolay giderilebilir. Her türlü biçim verilebilir, kimyasallara karşı dirençlidir. Corient tezgahların renginde evye ve lavabo da yapılabilir.

TEZGAH SEÇENEKLERİ- 1SERAMİK TEZGAH


Seramik karoların beton veya ahşap yüzey üzerine yapıştırılmasıyla oluşur. Bu tezgahlarda derzlere çok iyi dolgu yapılması gerektiği gibi, uzun ömürlü olması için de kullanım sürecinde sürekli bakım yapılmasına ihtiyaç vardır.


Mermer Tezgah

Mermer tezgahlar, işlenmeye çok yatkındır. Estetik değerleri yüksek, desen ve renk seçenekleri zengindir. Doğal, sert ve homojen bir yapıya sahiplerdir. Renkli ve damarlı desenleri vardır. Limon asitlerine karşı dayanıksızdırlar.

Laminat Tezgahlar

Su geçirmezlik, ısıya ve çizilmeye karşı dayanıklı olma özelliklerine sahip olan bu tezgahlarda renk ve desen seçenekleri sizi zorlayabilir. Laminat tezgah, kulllanım kolaylığı sağladığ için çağdaş mutfaklarda en çok kullanılan malzemelerden biri.

TEZGAH SEÇİMİMutfakta
yemeğin hazırlanması başta olmak üzere diğer bütün etkinliklerin gerçekleştirilmesi; akılcı bir yaklaşım kadar kullandığınız yüzeylerin mükemmelliğini de gerektirir.

Üstünde çalıştığınız yüzeyler, hazırlıklarınızı kolay ve güvenli yapmanızı sağlar.


Günümüzde mutfak tezgahları yemek hazırlanması ve yenilmesi gibi temel ihtiyaçları karşıladıkları gibi mutfağın karekteristiğinin belirlenmesinde de etkili olmakta.

Tezgahlar doğal, ahşap veya laminat, sentetik veya seramik olsun her tipte, çok değişik desen ve renk seçenekleriyle sunuluyor.

DOLAP İÇLERİ

Dolap içleri...

Dolap kapaklarının iç kısmına monte edilen raflar fazla önemsenmez; oysa bu raflar, küçük şişeleri, baharatları ya da sosları yerleştirmek için ideal yerlerdir.
Rafların tahtadan ya da plastikten yapılmasına, objelerin düşmemesi için gerekli donanıma sahip olmalarına özen gösterin.

PRATİK ÖNERİLER...

. Mutfakta el altında yer kaybına neden olan bütün küçük objeleri ahşap, plastik ya da metal geniş bir kabın içinde toplayıp, çekmecelerden birine ya da bir rafın üzerine yerleştirin.

. Tekerlekli çekmece ve raflar mutfaktaki çalışma alanı için fonksiyonel yardımcılarınızdır. İhtiyaç olduğunda yer değiştirmesi kolay olduğu için mekandan tasarruf etmenizi sağlarlar.

. Eğer dar ve uzun bir mutfağınız varsa, oluşturulacak bir ray sistemine bütün mutfak aletlerini asıp sıcak bir görüntü yaratabilirsiniz.

. Depolama elemanlarıyla elektrikli aletler arsında boş bir alan bırakmak idealdir. Buraya yatay olarak içecekler ya da tepsiler konulabilir.

DOLAP SEÇİMİ

DOLAP SEÇİMİ

Tencereler tabaklar, bardaklar, şişeler... Hem her şey elinizin altında olsun istiyorsunuz; hem de derlitoplu bir mutfak hayal ediyorsunuz. Öyleyse ister hazır alın; ister sipariş üzerine yaptırın, mutfak dolaplarınızın ihtiyaçlarınıza cevap vermesini sağlayın!

Çelik dolap

Çelik dolaplar kullanıldığı mekanlara çağdaş bir görüntü verir. Bu dolaplar natürel renklerde kullanıldıkları gibi üzerlerine boya da uygulanabilir. Böylece mufak daha canlı ve neşeli bir havaya bürünür.

Ahşap dolap

Klasik mutfaklarda sıklıkla kullanılan ahşap dolap, ağaç gövdelerinin kesilmesiyle elde edilir. En çok kullanılan ağaç türleri; kiraz, kayın, ceviz, çam, akçaağaç alder, meşe, siyah ceviz, huş ağacı ve dişbudaktır.

Laminat dolap

Kağıt katmanlarının reçine ile yüksek basınç altında sıkıştırılmasından meydana gelen laminat; ısıya neme ve diğer dış etkenlere dayanıklı sentetik bir malzemedir. Bu nitelikleriyle dolaplarda özellikle tercih edilmektedir.

Cam dolap

Dolap kapaklarında kullanılan camlara, hızlı soğutma tekniği ile darbelere karşı dayanıklılık kazandırılmıştır. Cepheden gelen darbelere karşı da güvenli olan bu camların üzerine her türlü dekoratif süslemenin yapılması mümkündür.

EVYELERMutfakta her türlü yıkama, temizleme, durulama işlemlerini yaptığınız evyeyi ne kadar çok kullandığınızı hiç düşündünüz mü?

Mutfağınızı yenilerken evye seçiminde de farklı alternatiflerle karşı karşıya kalırsınız. Alacağınız evyeyi seçerken, kullanım alışkanlıklarınız, ihtiyaçlarınız, evyenin malzemesi ve özellikleri ilk dikkat etmeniz gerekenler olmalı.


Seramik evye


Tek gözlü, tek damlalıklı ve çift gözlü modelleri mevcuttur. Uzun ömürlü bir kullanım için kimyasal temizlik malzemlerine, asit içeren gıda maddelerine ve eriyiklere karşı dayanıklı seramik bir evye seçebilirsiniz. Seramik 1200 derecede fırınlandığından aşırı sıcağa karşı da dirençlidir.

Çelik evye


Genellikle modern mutfaklarda kullanılan çelik evyelerin birbirinden farklı model alternatifleri bulunmakta. Çelik evyelerin gürültü yapmaması için altlarına mantar veya ses izolasyonu tabakası yerleştirilmesi gerektiğini unutmyaın.

Döküm evye


Tezgah ile birlikte üretilen taş sertliğine sahip evyelerdir. Bu evyeler sayesinde evyenin tezgahla birleşme yerlerinin silikonlanması sorunu da ortadan kalkar. Evye ve tezgahın aynı renkte olduğu bu ürünler genellikle düz renklerdedir.

Yerden kazanmak için

Mutfak kapısının üzerine yerleştireceğiniz raflar, yemek kitaplarınızı ya da baharat kutularınızı koymak için ideal yerlerdir. Rafların dış kısımlarına takacağınız kancalara farklı mutfak gereçlerini asabilirsiniz.

MUTFAKTA TASARRUFYer kazanmak için katlanabilir sandalye!

Ufak mekanlar için en iyi çözüm! Sandalyelere yer ayırmak zordur; ancak bir adevt verildiğinde de herkesin oturacağı bir sandalyeye ihtiyaç vardır.
Katlanabilir ve bir kenara kolayca yerleştirilebilir sandalyeler bu durumlar için ideal.

Mutfakta dikkate alınması gereken bazı ölçüler

. Tezgah için standart yükseklik:85-90 cm.'dir.

. İlk rafın yerden yüksekliği 150 cm. olmalıdır.

. Alt dolapların derinliği 58. cm, üst dolaplarınki ise 38 cm. olarak düşünülmelidir.

.Davlumbazla ocak arası mesafe 60 cm. olmalıdır.

.Fırın önünde, kapağı açıp kapatırken rahat hareket edebilmek için en az 110 cm.'lik boş bir alan gereklidir.

EN UYGUN MUTFAK


Hangi mutfak size göre?

Mutfağınızı yenilemek istiyorsanız önce mekan için en uygun mutfak tipini seçmelisiniz.

Çizgi Mutfak: Mutfağın küçük olduğu bir evde yaşıyorsanız bu tip bir mutfağı tercih edebilirsiniz.

Mutfak
tezgahı tek bir çizgi gibi olup tezgahaltı ve üstünde dolaplar bulunur. Alan dar olduğu için raf ya da cam kapaklı dolaplarla mutfak eşyalarının fazlalarını toplayabilirsiniz. Bu tip mutfaklarda ankastre ürünleri kullanarak yerden tasarruf sağlayacağınızı unutmayın.

Ada Mutfak: Genellikle büyük metrekareli evlerde kullanılan bir mutfak türüdür. Rahat hareket etmek ve kolay bir çalışma alanı yaratmak için mekanın ortasına da ada olarak adlandırılan bir pişirme ünitesi veya çalışma tezgahı bulunur. Eğer ada geniş ise etrafına oturma grupları yerleştirebilirsiniz; tezgahların arası 1 m. olmalıdır.

U Mutfak: Eğer geniş bir mutfağınız varsa rahatlıkla u mutfak kullanabilirsiniz. Lavabo tezgahının orta kısmına, buzdolabı ve ocak ise her iki yanına yerleştirilmelidir.

L Mutfak: Küçük ve kare mutfaklar için idealdir. Bu tip mutfaklarda buzdolabı kapıya en yakın yere konmalıdır. L mutfaklar küçük bir oturma grubuna imkan verir.

FONKSİYONEL MUTFAKEvde en çok vakit geçirilen alanlardan biri olan mutfak, bugün sadece yemek pişirme alanı olmaktan çıkıp; aile bireyleri için bir yaşam mekanı haline geldi.

Mutfakların artık, farklı ve çok sayıda eşyayı barındırdığı için bütün bu kalabalığı toparlayacak kadar fonksiyonel, mutfağı kullananların rahat hareket edebilmesi için de ergonomik olması isteniyor. İsterseniz tek başınıza yaşayın; isterseniz kalabalık bir aileniz olsun. Mutfak her evin kalbi sayılır.

Kullanışlı mutfak nasıl olmalı?

Uygun bir düzenleme her mekanın sorunudur; ama mutfakta bu sorun daha ağırlıklı olarak ön plana çıkar. Elinizin altında bulunmasını istediğiniz ve istemediğiniz her şey için yer bulma sorunu, çoğu kez onları kesin bir yere yerleştirmenizi gerektirir.

.Mutfakta genel bir aydınlatma sağladıktan sonra, evye ve tezgah gibi küçük kazaların yaşanabileceği alanlar özel olarak aydınlatılmalı, doğal aydınlatma kaynağı olan pencereler unutulmamalı.

.Eğer mümkünse çöpler için çöp öğütücü kullanılmalı. Böylece çöp kutusuna sadece öğütülmeyen çöpler atılır.

.Tezgahla üst dolap arasındaki duvar, kullanımı sırasında kirlenebileceğinden mutlaka silinebilir bir malzemeden olmalıdır. Yer ve duvar karoları mutfaklar için ideal malzemedir.

.Eğer bulaşık makinesi evyenin damlalığının tam altına yerleştirilirse dolapta daha az yer kaybı olur.

.En iyisi sirkülasyon evye, ocak ve buzdolabı üçlüsünü, bir üçgenin köşelerine oturtarak sağlanır.

.Alkollü içkiler sıcağa dayanıklı olmadıkları için ocaktan uzak bir dolapta muhafaza edilmelidir.

.Lake, cilalı veya koyu renk mutfak dolaplarının bütün parmak izlerini ve diğer lekelerini göstereceğini unutmayın.

.Mutfakta elektrik tesisatının önemi hem kullanım, hem de can güvenliği açısından çok önemli. Kullanılacak tüm elektrikli aletleri göz önüne alıp, gerekiyorsa tesisatı yenileyin.

1 Ağustos 2010 Pazar

Yaşama Alanlarında FENG SHUIYaşama alanlarında bazı feng shui uygulamaları...

GİRİŞ:

Kapının karşısında merdiven ya da başka kapı olmamalıdır; çünkü enerjinin akışı hızlı, dik olarak gelir ve diğer kapıdan çıkar.

Giriş kapısının karşısında ayna ya da cam olmamalıdır; içeri giren enerji aynadan ya da camdan yansıyarak tekrar dışarı çıkacaktır.

Ayrıca, giriş kapısı ile aynı hat üzerinde üç veya daha fazla kapının olmaması gerekir. Bu kural koridorlar için de geçerlidir. Üç kapı birbiri üzerine açılıyorsa, o alanda kavga, anlaşmazlık olabileceğine inanılır.

YATAK ODASI:

Kullanılan çarşaf ya da örtüler düz renklerde seçilmelidir. Örtüler desenli ise geometrik şekiller tercih edilmemelidir; çünkü bu şekiller negatif enerji yayarlar ve dinlenmenizi zorlaştırırlar. Yatak başının pencereye dayalı veya pencerenin altında olmaması daha uygundur. Kiriş altında uyumak sakıncalıdır; kirişler ayrılığı sembolize eder ve bunların altında uyuyan kişilerin sağlık problemleri olduğuna inanılır. Bu kural oturma alanları için de geçerlidir.

RENKLERİN DİLİ...

Bazı renkler bazı ruh hallerini etkiler, sarı bilgeliği temsil edip zekayı uyandırırken; mavinin rahatlatıcı etkisi vardır. Yeşil, dengeler ve iyileştirirken, kırmızı fiziksel olarak uyarır. Turuncu hem mutluluk yaratır hem de sosyalleşmeyi kolaylaştırırken, beyaz saflığı, mor da içgüdüyü temsil eder. Pembe ise aşk ve sevgiyi simgeler. Evinizdeki her odanın farklı bir işlevi vardır. Kendinize hangi ruh halini istediğinizi sorun ve daha sonra bu duyguyu aktifleştirecek renkleri kullanın.

FENG SHUI5 elementin gücü...

Feng Shui, tarihi 3500 yıl öncesine kadar giden çok eski bir bilimdir. Kökleri, Çinliler'in evreni belli bir düzene göre görmelerine dayanır. Bu düzende dünyadaki her şey beş ana elemente göre kategorize edilir.

Ateş, metal, su, toprak ve ağaç.Bu beş element Feng Shui'nin özünü oluşturmakla birlikte her elementin, ya Ying ya da Yang özelliği vardır. Ying ve Yang yaşamdaki zıtlıklar dengesini gösterir.

Ying: dingin ve pasif; Yang ise hareketli ve aktif anlamındadır. Yaşam alanlarında her ikisine de ihtiyaç duyulur.

Örneğin çalışma alanlarında Yang, dinlenme alanlarında ise Ying enerjilerine ihtiyaç duyulur. Bir yaşama tekniği olan Feng Shui, beş element ve Ying ve Yang enerjilerinin tamamen uyumlu dengesine göre bir ayıklama ve düzenleme bilimidir.